➤ CO JE TO "CRU ARTISAN"?

Občas se na etiketě francouzských vín z Bordeaux můžeme setkat s nápisem "Cru artisan". Pojďme se podívat, co to znamená a jakou garanci si vlastně kupujeme

chateau-de-coudot-ve-sklepe"Cru Artisan" je kategorie vín, kterou najdeme pouze v Bordeaux v oblasti Médocu na levém břehu řeky Garonny (viz mapa vinařské oblasti Bordeaux) a označuje vína, která odpovídají přísným podmínkám této klasifikace, nebo-li česky řečeno, "normy pro víno", která stanovuje kritéria nejen pro kvalitu vín, ale také pro samotné výrobce.

Po dlouhá staletí se v Bordeaux vína třídila podle sociálního statusu jejich výrobce: existovala prestižní "Cru Bourgeois" neboli v doslovném překladu "nejlepší víno, vyrobené vyšší vrstvou, měšťany neboli "buržoazií", dále "Cru Artisan" neboli "nejlepší vína řemeslníků" a na nejnižší příčce se nacházela "Cru Paysan" neboli "nejlepší vína zemědělců". Po vydání velké klasifikace vín z Bordeaux v roce 1855 tradiční třídění podle sociálního statusu začalo postupně ztrácet na významu a upadalo do zapomnění.

coudot-vzorky-vinZnačka "Cru Artisan" byla znovuobjevena v 90.létech minulého století - v roce 1989 vznikl Syndikát pro Cru Artisan v Médocu, který byl iniciátorem sestavení přísných pravidel pro kvalitu výrobků s tímto označením. Jeho cílem je dát zákazníkovi garanci vysoké kvality vín s důrazem na dodržování tradičních postupů vinifikace vinařské oblasti Médoc - na vinicích jsou například omezeny hektarové výnosy, ve sklepě jsou předepsány podmínky výroby vín, jako např. způsob a doba zrání vín v dubových sudech, atd. Výrobce vína v této klasifikaci musí být malé nebo střední rodinné vinařství v oblasti Médoc, které se stará o víno od A do Z: tj. pěstuje vinnou révu ve vlastních vinohradech, vyrábí víno ve vlastních sklepech a zajišťuje také  jeho prodej.

mini-vinice-bordeauxV roce 1994 vydala Evropská unie pro "Cru Artisan" ochrannou známku, která byla zapsána na seznam chráněných regionálních produktů Evropské unie. Bylo vybráno 44 vinařství, které si mohou tento název uvést na svých etiketách. Kvalita jejich vín je pravidelně kontrolována a monitorována. Každých 5 let se provádí revize klasifikace - tj, revidují se nejenom samotná kritéria kvality pro "Cru Artisan", ale také seznam vinařství, která se mohou pyšnit tímto označením. 

Hledáte-li v Bordeaux vysokou kvalitu za rozumnou cenu, pak "Cru Artisan" je tou správnou volbou - najdete zde garanci kvality a přitom neplatíte prostředníkům nebo obchodníkům za marketing. Podívejte se na naši nabídku těchto výjimečných vín


 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz