➤ SLAVNÉ VINICE V SAINT EMILIONU

Saint-Emilion je malé, světoznámé město, které bylo v roce 1999 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO (jako první vinařská oblast). Saint-Émilion je považován za nejstarší vinařské město ve Francii. Město se stalo turistickou atrakcí - je obklopeno hradbami z 13. století, kterým dominuje monolitický kostel vytesaný z 25 m vápence (největším v Evropě) se svými katakombami sloužícími jako sklepy.

Na hranicích regionů Gironde a Dordogne

V Saint-Émilionu, 35 km východně od Bordeaux, se nachází přibližně 300 crus, což je ve srovnání s 60 crus v Médocu skutečný rekord. Vinice se rozprostírají po celém obvodu města na 5 500 hektarech (z toho 3 500 hektarů Saint-Emilion Grands Crus) a ročně se jich vyrobí přibližně 3,5 milionu lahví.
 
Král Merlot
Kdyby měl Merlot svou pravlast, byl by to právě Saint-Emilion a sousední Pomerol. Kvalita zdejších vín souvisí s mimořádnou rozmanitostí půd - je to topografie a charakter hornin, které dávají vínům jejich výjimečnou velikost. Z pěstovaných odrůd převažuje Merlot (60 až 70 %), dále Cabernet Franc (30 %) a v menší míře Cabernet Sauvignon (10 %) - půdy jsou zde pro Cabernet Sauvignon příliš chladné. Zdejší vína jsou považována za nejrobustnější v Bordeaux, velkorysá, dokonale barevná a různorodá.
 
Kopec tisíce Châteaux
 
Vinice se nacházejí přímo na prahu středověkého města. Zaujímají strmé svahy, které přecházejí do roviny apelace Graves - na jedné straně jsou tedy vína ze svahů a na druhé straně vína z rovin. Jedná se o skutečnou mozaiku pozemků, které mají své kořeny ve vlastnických strukturách, jež často sahají až do středověku. Výraz "colline aux mille châteaux" neboli "kopec tisíce Châteaux" odráží tuto realitu v Bordeaux, protože se zde překrývají dvě apelace (Saint-Émilion a Saint-Émilion Grand Cru) představují více než 800 vinařů, a tedy téměř stejný počet "Châteaux".

 
Saint-Emilion, dva druhy vína

1. Víno ze svahů a náhorní plošiny:

Pochází ze strmých svahů, které obklopují město v půlkruhu. Vinná réva, které se zde daří na hlinitokamenitých nebo hlinitokřemičitých půdách, je velmi odolná vůči mrazu. Jedná se o poměrně strmé svahy orientované na jih. Právě zde se nacházejí nejlepší vinice.

Náhorní plošinu tvoří sled asteriovaných vápencových vrstev táhnoucích se kolem města Saint-Emilion. Na povrchu se vápenec přeměnil na půdu z vápencových oblázků smíchaných s hlínou. Zdejší vína jsou teplá, silná a plná, s krásnou tmavě granátovou barvou. Jsou ideální pro dlouhodobé zrání.

2. Štěrková vína:

Štěrkopísková terasa tvořená starými naplaveninami se rozprostírá na severozápadě směrem k obcím Pomerol a Libourne a produkuje vína známá jako "graves" nebo "sables". Přítomnost ložisek aliosu prošpikovaných železitými struskami, které se rovněž nacházejí v Médocu, dává těmto vínům jemnost a eleganci.

Vinařství v oblasti Saint-Emilion je stále do značné míry rodinná. Představují téměř tisíc usedlostí a jsou relativně malé, v průměru kolem 7 hektarů. Ochutnejte tato luxusní vína, plná slunce a zralých tříslovin, která proslavila Bordeaux po celém světě - vybírejte na stránkách našeho eshopu!

ikona-minimapaMapa Bordeaux  ikona-vinoCharakteristika vín   ikony-lahveVína z Bordeaux

S použitím informací v https://dico-du-vin.com/saint-emilion-appellations-saint-emilion-bordeaux/ 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz