➤ TO NEJLEPŠÍ Z BORDEAUX: CRU ARTISAN

"Cru Artisan" je kategorie vín, kterou najdeme pouze v Bordeaux v oblasti Médocu na levém břehu řeky Garonny (viz mapa vinařské oblasti Bordeaux) a označuje vína, která odpovídají přísným podmínkám této klasifikace. Hodnocení kvality probíhá každých 5 let - značkou "Cru Artisan" se mohou pyšnit pouze ta vinařství, jejichž vína obstála v přísném hodnocení kvality.

Jak vypadá nová klasifikace Crus Artisans du Médoc 2023, která byla oficiálně zveřejněna 12. května 2023: právo nosit tuto prestižní značku získalo 33 vinařství klasifikovaných jako Crus Artisans du Médoc, včetně 6 nových (5 v apelaci Médoc a 1 v apelaci Haut Médoc). Připomeňme, že v poslední klasifikaci v roce 2018 bylo zařazeno 36 châteaux, přičemž mírný pokles byl způsoben vyřazením některých vinařství. 

Co je Cru Artisan?

Jedná se o klasifikaci, která se provádí každých 5 let a spočívá ve fyzické návštěvě vinařství a slepé degustaci několika ročníků. Provádí ji porota složená z profesionálů, obchodníků, makléřů, enologů a odborníků na víno.
A jaké jsou podmínky pro získání titulu Cru Artisan v roce 2023:  Aby se vinařství mohlo stát Cru Artisan, musí být nezávislé, malé až středně velké (kolem deseti hektarů), s maximální produkcí do 100000 lahví ročně. Navíc nesmí patřit do žádného vinařského družstva. Vinař tedy musí být stoprocentně zodpovědný za celý výrobní řetězec, od práce ve vinicích až po uvádění vína na trh, a to buď jako rodina, nebo se zaměstnanci.


Filozofie Cru Artisan

V roce 2023 bylo do této klasifikace zařazeno 33 vinařů, protože jsou autentičtí a jedineční, každý z nich má svůj příběh a vášeň, o kterou se chce podělit. Vinaři Crus Artisans si zakládají na své nezávislosti a na své identitě - spíše než na představě zisku. Hájí své know-how a každý den se starají o to, aby se mohli živit plody své práce.

V našem e-shopu najdete také luxusní cuvée se značkou "Cru Artisan" z jednoho z takto oceněných vinařství - Château de Coudot. Neváhejte a ochutnejte to nejlepší, co vína z Bordeaux nabízí!

ikona-minimapaMapa Bordeaux  ikona-vinoCharakteristika vín   ikony-lahveVína z Bordeaux

 

Seznam 33 Châteaux Crus Artisans du Médoc 2023 (pětiletá klasifikace):  

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz