➤ NENÍ "CHAMPAGNE" JAKO "CHAMPAGNE"

Švýcarská vína nejsou ve světě příliš známá - a to jen díky tomu, že je Švýcaři stačí zkonzumovat takřka do poslední kapky a pro export tak nezbude ani láhev. Avšak malá švýcarská vesnička "Champagne" na břehu Neuchâtelského jezera na severozápadě země se rozhodla dát o sobě vědět!
 
Vinařská obec na břehu jezera Neuchâtel ve Švýcarsku nese název "Champagne" již po několik staletí (Champ = pole). Vinná réva se v oblasti pěstuje odpradávna a dává zejména bílá vína vynikající kvality. Místní vinaři se rozhodli, že si pro svých 28 ha vytvoří vlastní apelaci, kterou pojmenují podle své vesnice, a sice AOP "Commune de Champagne".
Francouzská komise pro šampaňská vína (CIVC), která dohlíží na to, aby se jejich chráněná značka "Champagne" nepoužívala pro jiné produkty, se proti tomuto kroku ohradila a podnikla nezbytné právní kroky ke zrušení nově vzniklé apelace. K všeobecnému překvapení, vinaři ze švýcarského Champagne spor u místního soudu vyhráli! Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že si spotřebitel rozhodně nemůže splést švýcarské tiché bílé víno s nejslavnějšími bublinkami na světě.
 
Komice CIVC se odvolala k vyšším švýcarským institucím, s odvoláním na bilaterální obchodní dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskem. Tyto zakazují používání chráněného názvu "Champagne" pro jiné výrobky, než ty, které pocházejí z francouzského kraje Champagne. Vyšší soud kantonu Vaud dal CIVC za pravdu a anuloval rozhodnutí místního soudu - vinaři si tak na etikety vlastnoručně vyrobených vín nemohou přidat jméno své vlastní vesnice.
 
Některá opatření CIVC jsou jejími kritiky skutečně označována za extrémní - v minulosti se například stalo, že jistý podnikatel jménem Champagne po sobě pojmenoval vlastní restauraci - a také mu to bylo zatrnuto. CIVC velmi bedlivě střeží svoji značku, vždyť na jejím věhlasu místní vinaři tvrdě pracovali po celá staletí. Představitelé CIVC říkají, že jejich cílem je u spotřebitelů vytvořit nepodmíněný Pavlovův reflex - tak, aby se Vám při vyslovení slova "Champagne" začaly sbíhat sliny a neodoláte pokušení na skleničku tohoto ikonického nápoje!
 
Už jste vyzkoušeli naše pečlivě vybraná šampaňská vína z malých rodinných vinařství? Ochutnejte, rozhodně stojí za to!
 
 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz