NENÍ "CHAMPAGNE" JAKO "CHAMPAGNE"

Švýcarská vína nejsou ve světě příliš známá - a to jen díky tomu, že je Švýcaři stačí zkonzumovat takřka do poslední kapky a pro export tak nezbude ani láhev. Avšak malá švýcarská vesnička "Champagne" na břehu Neuchâtelského jezera na severozápadě země se rozhodla dát o sobě vědět!
 
Vinařská obec na břehu jezera Neuchâtel ve Švýcarsku nese název "Champagne" již po několik staletí (Champ = pole). Vinná réva se v oblasti pěstuje odpradávna a dává zejména bílá vína vynikající kvality. Místní vinaři se rozhodli, že si pro svých 28 ha vytvoří vlastní apelaci, kterou pojmenují podle své vesnice, a sice AOP "Commune de Champagne".
Francouzská komise pro šampaňská vína (CIVC), která dohlíží na to, aby se jejich chráněná značka "Champagne" nepoužívala pro jiné produkty, se proti tomuto kroku ohradila a podnikla nezbytné právní kroky ke zrušení nově vzniklé apelace. K všeobecnému překvapení, vinaři ze švýcarského Champagne spor u místního soudu vyhráli! Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že si spotřebitel rozhodně nemůže splést švýcarské tiché bílé víno s nejslavnějšími bublinkami na světě.
 
Komice CIVC se odvolala k vyšším švýcarským institucím, s odvoláním na bilaterální obchodní dohody mezi Evropskou unií a Švýcarskem. Tyto zakazují používání chráněného názvu "Champagne" pro jiné výrobky, než ty, které pocházejí z francouzského kraje Champagne. Vyšší soud kantonu Vaud dal CIVC za pravdu a anuloval rozhodnutí místního soudu - vinaři si tak na etikety vlastnoručně vyrobených vín nemohou přidat jméno své vlastní vesnice.
 
Některá opatření CIVC jsou jejími kritiky skutečně označována za extrémní - v minulosti se například stalo, že jistý podnikatel jménem Champagne po sobě pojmenoval vlastní restauraci - a také mu to bylo zatrnuto. CIVC velmi bedlivě střeží svoji značku, vždyť na jejím věhlasu místní vinaři tvrdě pracovali po celá staletí. Představitelé CIVC říkají, že jejich cílem je u spotřebitelů vytvořit nepodmíněný Pavlovův reflex - tak, aby se Vám při vyslovení slova "Champagne" začaly sbíhat sliny a neodoláte pokušení na skleničku tohoto ikonického nápoje!
 
Už jste vyzkoušeli naše pečlivě vybraná šampaňská vína z malých rodinných vinařství? Ochutnejte, rozhodně stojí za to!
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení