FRANCII ČEKÁ NEJNIŽŠÍ SKLIZEŇ HROZNŮ V HISTORII

Francouzští vinaři očekávají v letošním roce rekordní propad výroby vín, v průměru až o 30%. Podle francouzského ministra zemědělství bude letošní sklizeň hroznů nejnižší v historii země. Důvodem jsou extrémní jarní mrazíky letošního dubna a rozsáhlý výskyt plísní v důsledku teplého a deštivého počasí letošního léta. Přírodní pohroma postihla vinice doslova po celé Francii od Alsaska po Bordeaux.

Extrémní srážky letošního léta způsobily nebývalé rozšíření plísní také v regionu Champagne. Vždyť v průběhu dvou letních měsíců napršelo enormních 300 mm vody - réva v takto deštivém a teplém počasí navíc trpěla nedostatkem slunce, tolik potřebného pro získání kvalitních hroznů. Podle zdejšího vinařského svazu stojí plísně za 20-25% ztrát, dalších 30% šampaňské úrody zdecimovaly nebývale silné jarní mrazíky. Šampaňské vinice jsou naštěstí velmi různorodé - některé zůstaly téměř nedotčeny, někteří vinaři však skutečně očekávají ztráty více než 50%. Nejvíce jsou zasaženy vinice v oblasti Vallée de la Marne nebo v údolí řeky Aube. O štěstí mohou mluvit vinaři v oblastech Sézannais, Côte des Blancs nebo část Montagne de Reims. Naštěstí však mají místní vinaři eso v rukávu  - rezervní vína z minulých, více vydařených ročníků nebo si mohou koupit hrozny od vinařů, kteří se letošním pohromám vyhnuli. A tak všichni doufají, že to nakonec přece jen bude dobrý ročník!

Zdroj: https://www.larvf.com/le-mildiou-a-aneanti-toute-une-annee-de-travail-de-ce-vigneron-alsacien,4762973.asp

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení