➤ HISTORICKY NEJSLABŠÍ SKLIZEŇ HROZNŮ V BURGUNDSKU

Extrémní srážky, kroupy, nemoci... Právě probíhající sklizeň hroznů na burgundských vinicích potvrzuje hořkou předpověď - veškeré úsilí, vynaložené v letošním roce na záchranu úrody, nedokázalo zabránit katastrofě - očekávané ztráty dosahují v některých oblastech až 95%! 
 
Na konci jedné z parcel prestižní apelace Pouilly-Fuissé stojí malý traktůrek, zaparkovaný mezi řádky révy a trpělivě čeká na to, až bude naplněn hrozny zralého Chardonnay. "Normálně jej naplníme za 3 hodiny" stěžuje si nešťastný Julien Cheveau - vinař, který  přišel mezi brigádníky v rámci jejich polední pauzy. "Kolikrát projdou celou řadu bez toho, aniž by vyprázdnili své kbelíky", stěžuje si. Kolem 7.dubna jsme zažili historicky nejsilnější jarní mrazy - někde bylo až minus 8 stupňů. Poté se vinice se trochu vzpamatovaly a 21.června přišlo velikánské krupobití, které nás za 15 minut zbavilo všech nadějí. Extrémní deště v září pak zkázu dokonaly - zbývající úroda byla napadena plísněmi a nemocemi.
 
"Opravdu nezůstalo příliš mnoho", říká vinařka, ukazujíce na listy révy, zničené krupobitím a na maličké hrozny Chardonnay, schované za bobulemi, napadenými plísní. "Celý jih Burgundska a zejména apelace Pouilly-Fuissé utrpěly ztráty mezi 70-90%!, říká Aurélie Cheveau, prezidentka Unie výrobců Pouily-Fuissé. Není tady jediné místo, které by nebylo nějak postiženo.
 
Na druhém konci Burgundska, na vinicích apelace Beaune, situace není o mnoho lepší. "Ztratili jsme 75-80% úrody", odhaduje Ludivine Griveau, ředitelka Hospices de Beaune, ukazujíce na polonaplněné bedýnky právě sklizených hroznů Pinotu Noir z prestižních vinic Corton. Jinde jsou ztráty o něco menší, až 50%. "Letos jsme objednali 35 barikových sudů, oproti 120-150 v běžných letech".
 
V celé Francii odhaduje Ministerstvo zemědělství ztráty ve výši 29% oproti roku 2020, přičemž v Burgundsku je situace nejhorší. Celkově se v Burgundsku očekávají ztráty 30-50%, přičemž existují velké rozdíly - u bílých vín dosahují 70-80%. Bude to ročník, ve kterém bylo vyrobeno nejméně vín v celé historii burgundského vinařství", říká Thiebault Huber, prezident Konfederace apelací vinařů Burgundska.
 
"Od roku 2010 jsme zažili pouze 2 roky bez větších problémů", doplňuje François Labet. "V roce 2019 jsme díky mrazům sklidili pouze polovinu úrody. Pokud zažijete podobný rok nebo dva, musíte si položit otázku, zda to má opravdu smysl".
 
Zdroj: https://www.larvf.com/en-bourgogne-des-rendements-historiquement-bas,4772969.asp
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz