1500 LET STARÁ TOVÁRNA NA VÍNO

V pondělí 11.října oznámily izraelské úřady objev největšího závodu na průmyslovou výrobu vín z byzantské doby:  v okolí města Yavné objevili rozsáhlou továrnu na výrobu vín, starou 1500 let. Byly nalezeny obrovské lisy, tisíce střepů hliněných nádob a  také velké prostory pro skladování vína.

Izraelští archeologové pracovali v posledních 2 letech v okolí jihoizraelského města Yavné na odkrytí velké továrny na výrobu vín, jejjíž stáří se odhaduje na 1500 let. Naleziště v žádném ohledu nenese znaky individuální domácí výroby, naopak - jedná se o skutečný "průmyslový" podnik na výrobu vína, jehož odhadovaný objem činil až 2 milióny litrů vína.

Skupina archeologů objevila 5 vinařských lisů o rozlozei 225 m2, které sloužily k lisování hroznů šlapáním nohama. Dále byly objeveny dvě obrovské nádoby ve tvaru osmihranu pro uchovávání moštu a také keramické pece pro vypalování glazury amfor, známých jako "nádoby z Gazy", ve kterých víno dozrávalo. 

"Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme zde objevili sofistikovanou továrnu pro průmyslovou výrobu vína, říkají Elie Hadad, Liat Nadav-Ziv a Jon Selingman, kteří řídí vykopávky.

Lis starý 2300 let

Pásmo Gazy - dnes palestinské území pod kontrolou islamistů Hamas - zejména pak města Ashkelon a Yavné byly v minulosti vyhlášené pro kvalitu vín, která se prodávala v celém Středomoří.V rámci vykopávek byly také odkryty prastaré lisy na víno z období Perské říše, jejichž stáří se odhaduje na 2300 let. Tento nález podle archeologů dokazuje kontinualitu průmyslové výroby vín v průběhu několika století. Komplex u Yavné bude zachován a bude součástí budoucího archeologického parku, přístupného veřejnosti.
 
 

Zdroj: https://www.larvf.com/un-imposant-chai-vieux-de-1-500-ans-decouvert-en-israel,4773326.asp

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení