➤ 1500 LET STARÁ TOVÁRNA NA VÍNO

V pondělí 11.října oznámily izraelské úřady objev největšího závodu na průmyslovou výrobu vín z byzantské doby:  v okolí města Yavné objevili rozsáhlou továrnu na výrobu vín, starou 1500 let. Byly nalezeny obrovské lisy, tisíce střepů hliněných nádob a  také velké prostory pro skladování vína.

Izraelští archeologové pracovali v posledních 2 letech v okolí jihoizraelského města Yavné na odkrytí velké továrny na výrobu vín, jejjíž stáří se odhaduje na 1500 let. Naleziště v žádném ohledu nenese znaky individuální domácí výroby, naopak - jedná se o skutečný "průmyslový" podnik na výrobu vína, jehož odhadovaný objem činil až 2 milióny litrů vína.

Skupina archeologů objevila 5 vinařských lisů o rozlozei 225 m2, které sloužily k lisování hroznů šlapáním nohama. Dále byly objeveny dvě obrovské nádoby ve tvaru osmihranu pro uchovávání moštu a také keramické pece pro vypalování glazury amfor, známých jako "nádoby z Gazy", ve kterých víno dozrávalo. 

"Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme zde objevili sofistikovanou továrnu pro průmyslovou výrobu vína, říkají Elie Hadad, Liat Nadav-Ziv a Jon Selingman, kteří řídí vykopávky.

Lis starý 2300 let

Pásmo Gazy - dnes palestinské území pod kontrolou islamistů Hamas - zejména pak města Ashkelon a Yavné byly v minulosti vyhlášené pro kvalitu vín, která se prodávala v celém Středomoří.V rámci vykopávek byly také odkryty prastaré lisy na víno z období Perské říše, jejichž stáří se odhaduje na 2300 let. Tento nález podle archeologů dokazuje kontinualitu průmyslové výroby vín v průběhu několika století. Komplex u Yavné bude zachován a bude součástí budoucího archeologického parku, přístupného veřejnosti.
 
 

Zdroj: https://www.larvf.com/un-imposant-chai-vieux-de-1-500-ans-decouvert-en-israel,4773326.asp

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz