➤ POKLES CEN ŠAMPAŇSKÉHO?

sklenka-šampaňské-setKoronakrize zasáhla nepříjemně do životů nás všech a nevyhnula se ani nejslavnějším bublinkám - prodej šampaňského v roce 2020 poklesl o celou třetinu ve srovnání s rokem 2019.

Výkonný výbor “Comité de Champagne”, který rozhoduje o výnosech, výkupních cenách a pravidlech pěstování a výroby šampaňského, očekává pokračující pokles prodeje také v roce 2021. Očekává se, že se šampaňského prodá o třetinu, tj. o 100 milionu láhví méně, než v loňském roce - ty neprodané zůstanou i nadále zrát v rozsáhlých křídových sklepech výrobců šampaňského a neuvolní místo vínům z nové sklizně.

vinice-champagneV letošním roce se očekává výjimečně kvalitní sklizeň - avšak do zaplněných sklepů šampaňských domů se celá sklizeň nemá šanci vejít. Podle pravidel pro výrobu šampaňského je stanoven maximální výnos hroznů z hektaru šampaňských vinic na 10 200 kg/ha. Velké šampaňské domy odhadují, že jsou v letošním roce schopny vykoupit pouze 6 000 - 7 000 kg/ha - jednak nejsou schopny více vína do desítek tisíc kilometrů dlouhých sklepení pojmout a jednak díky coronavirové krizi nemají dostatek peněžních prostředků na nákup těchto hroznů. Takovéto dramatické omezení výnosů však může být likvidační pro drobné vinaře, kteří jsou na výkupu hroznů závislí. Drobní vinaři, sloučení do Sdružení nezávislých vinařů Francie, kterých je v oblasti Champagne zhruba 400, se obrátili s žádostí o pomoc na vládu a vládní instituce - velmi se obávají drastického snížení svých příjmů vlivem lobby velkých šampaňských domů. 

Champagne - Dom PérignonDočkáme se tedy konečně snížení cen těchto slavných vín? Budou vinaři donuceni prodávat svá vína pod cenou? Těžko odhadovat - vína mohou zůstat ve sklepeních a zrát v láhvích klidně ještě 1-2 roky a bude to k jejich prospěchu, na druhé straně vinaři musí z něčeho pokrývat své náklady a musí prodávat…na další vývoj si tedy ještě budeme muset počkat. 

Dopřejme si do té doby skleničku těchto lahodných bublinek a doufejme, že se ceny šampaňského alespoň nebudou zvyšovat.

  

Více informací o kraji Champagne

Mapa kraje Champagne

Nabídka pravého šampaňského

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz