➤ CO JE TO CLAIRET?

clairet-bordeaux-vignol.png"Clairet" je sytě růžové víno z regionu Bordeaux, jehož historie sahá do dob stoleté války, kdy byla Akvitánie (dnešní oblast Bordeaux) anglickou provincií. Angličané si tuto "svoji" provincii velmi oblíbili - brzy pochopili, že je to vlastně jejich ohromný vinný sklep - a tak na lodích, které pravidelně křižovaly kanál La Manche, putoval bezpočet sudů s tímto božským nápojem. Ve středověku neexistoval rozdíl mezi červeným a bílým vínem - víno se vyrábělo ze směsi hroznů a mělo světle růžovou až šedou barvu. Angličané víno milovali a s rostoucím apetitem anglických lordů rostla také oblíbenost francouzského vína na anglickém dvoře. Francouzští obchodníci s vínem postupně bohatli, sázeli vinice a stavěli svá sídla a honosná château, jejichž půvab a vznešenost můžeme obdivovat dodnes.

rose-clairetNázev "French Claret" pochází z 18.století - angličané tak přejmenovali toto lehké růžové víno, aby jej odlišili od temných červených vín, jejichž výrobu zdokonalil a přivezl do Anglie hrabě de Pontac z Château Haut-Brion de Pessac. Na konci století upadl Clairet v zapomenutí a nový rozkvět zažil až ve 20. století díky panu Rogeru Amielovi, prvnímu prezidentovi vinařského družstva ve Quinsacu. Roger chtěl uvedením na trh tohoto historicky slavného vína přijít s novinkou, která přiláká nové zákazníky - a podařilo se mu to. 

růžový hrozenClairet je víno, vyrobené z modrých hroznů, převážně na bázi Merlotu, které se i dnes vinifikuje podle přísných pravidel apelace v souladu s postupy, podle kterých vína vyráběli místní vinaři již ve středověku - mošt se nakváší na matolinách po dobu 20-48 hodin, vylisuje se a nechá vykvasit při nízké teplotě. Clairet je velmi aromatické víno, které je velmi lehké a příjemně pitelné.

Ideální teplota servírování je 10oC. Skvěle se hodí k zeleninovým salátům, těstovinovým pokrmům, pokrmům z kuřecího nebo krůtího masa nebo ke grilované zelenině nebo světlým masům. Nezbývá, než jej ochutnat!

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení