➤ JAKÁ VÍNA MILOVAL NAPOLEON?

Francouzský císař Napoléon Bonaparte (1769-1821) se narodil v Ajacciu, hlavním městě středomořského ostrova Korsika. O jeho životě toho víme relativně mnoho - existuje totiž vícesvazková biografie, ve které je alespoň několika řádky popsán každý den života Napoléona od jeho 20. narozenin. Vypráví se o něm, že miloval tabák, ženy a víno, zejména šampaňské. Víme, že měl v oblibě také burgundský Pinot Noir - hlavně z apelace Chambertin. Často si také nechával servírovat bílá vína z údolí Loiry, zejména z apelace Pouilly-Fumé. Trojici jeho oblíbených vín uzavírá aperitiv Rossese di Dolceaqua z italské Ligurie. Každé víno, i to nejdražší Napoleon zásadně ředil vodou - v poměru 50:50. 

Kromě vína byl oblíbeným nápojem imperátora také cognac. V roce 1811 navštívil pařížského obchodníka s alkoholem Emmanuela Courvoisiera - ten se pak stal slavným právě díky prodeji cognacu pod značkou "Napoléon".  

Napoléon velmi miloval francouzský národní nápoj - pravé šampaňské. Byl blízkým přítelem Jean-Rémy Moëta, vnuka zakladatele tohoto slavného šampaňského domu. Při osvobození Remeše od pruského vojska také navštívil sklepy legendárního domu Madame Veuve Clicquot. Velmi známý je jeho citát: "Šampaňské si člověk zaslouží po vítězství, a po prohře jej potřebuje" Říká se také, že imperátor vynalezl metodu "sabrage" (otevření láhve mačetou), kterou otevíral šampaňské svým vojákům po vítězném tažení. Jeho milovaná první manželka Joséphine  měla ráda sladká vína - nejvíce botrytická vína z údolí Loiry. Napoléon si sladká vína oblíbil ve pozdějším věku - v době svého exilu na ostrově Svatá Helena si nechával vozit značná množství sladkých vín z jihoafrické Constance. 

A co Vy, neochutnáte třeba sklenku šampaňského

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz