➤ REKORDNÍ PRODEJE ŠAMPAŇSKÉHO

Prodej šampaňského poprvé v roce 2022 překonal rekordní hranici obratu šesti miliard eur - a to díky růstu objemů a zacílení na bohatou klientelu, oznámil ve středu v prohlášení svaz Comité Champagne.

Ve srovnání s rokem 2021, ve kterém dosáhl obrat sektoru 5,5 miliardy eur, objem prodeje se v loňském roce zvýšil o 1,6 % na 326 milionů lahví. Jsou to zcela odlišné výsledky ve srovnání s temným rokem 2020, ve kterém pandemie snížila prodeje na přibližně 244 milionů lahví.

Stále dražší cuvée, která jdou dál a dál

Podle Davida Chatillona, ​​prezidenta Svazu šampaňských domů a místopředsedu Comité Champagne, šumivý poklad z Champagne doprovázel  spotřebitele po celém světě na konci pandemie, kdy znovu objevovali chuť na večírky. Tyto výsledky „odměňují naše úsilí zajistit, aby šampaňské zůstalo výjimečným vínem“, říká Maxime Toubart, prezident generálního svazu vinařů a další místopředseda Comité Champagne. "Cuvée jsou stále více ročníková, oceňují typičnost, terroir, prodávají se za více, jdou dál a dál," poznamenává. Se 187,5 miliony lahví se vývoz během jednoho roku zvýšil o 4,3 %, zatímco prodej ve Francii klesl o 138,4 milionu lahví (-1,7 % ve srovnání s rokem 2021). Podíl exportu na celkových tržbách nyní přesahuje 57% oproti 45% před deseti lety. Hlavním exportním trhem zůstávají Spojené státy americké, upřesňuje Maxime Toubart, který připomíná, že „francouzský trh není nafukovací“.

"Opatrný" optimismus pro rok 2023

Zastavení exportu do Ruska podle něj nemělo vliv, protože jde o „malý trh s méně než dvěma miliony lahví“. Odborníci také vyjadřuje „opatrný“ optimismus pro rok 2023 vzhledem ke globálnímu geopolitickému a ekonomickému kontextu.

Zdroj: https://www.larvf.com/champagne-nouveau-record-des-ventes-en-2022,4808615.asp

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz