➤ ŠAMPAŇSKÉ "MADE IN RUSSIA"?

Nová doba! Když šampaňské, tak jedině z Ruska! Pravé francouzské šampaňské se od července 2021 v Rusku prodává pod názvem "Šumivé víno", kdežto ruská šumivá vína nosí hrdě etikety s nápisem slavných šumivých bublinek. Francouzi se bouří, protestují, nadávají....ale to je tak vše, co s tím mohou dělat.

Prezident Vladimír Putin podepsal zákon, kterým degraduje šampaňská vína na obyčejná šumivá vína a naopak propaguje vlastní bublinky pod ukradenou značkou. Podle nového zákona se nyní v Rusku budou prodávat šumivá vína domácí provenience pod názvem "Champanskoe", psaným azbukou. Naproti tomu pravé francouzské šampaňské může mít na etiketě od nynějška název "Šumivé víno", psaný azbukou, přičemž výrobci mohou přidat název "Champagne", psaný latinkou.

Mezioborová komise pro vína z Champagne (CIVC) označila tento krok za skandální a vyzvala šampaňské výrobce, aby zastavili vývoz svých vín do Ruska, dokud se tato situace nevyřeší. Posláním komise je chránit notoricky známý název "Champagne", který je velmi často zneužíván výrobci všeho možného - od kosmetiky po žehlící prkna - především za hranicemi Francie. Komise má své kanceláře v zemích celého světa a hlídá zneužívání své slavné značky a podniká právní kroky k její ochraně - stejně tak nyní postupuje vůči jednostrannému rozhodnutí Ruska.

Největší výrobce šampaňského, skupina LVMH, do které patří mimo jiné slavné značky Moët et Chandon, Veuve Cliquot nebo Dom Pérignon následně oznámili svým ruským obchodním partnerům pozastavení dodávek, aby tím podpořili požadavek CICV na změnu nesmyslného zákona. Rusko pro francouzské výrobce nepředstavuje příliš významný trh - pouhých 1,45% celosvětového exportu šampaňského. Ale peníze jsou peníze, a tak pozastavení dodávek vydrželo necelý týden. Skupina LVMH přes všechna očekávání brzy obnovila všechny dodávky - s novými etiketami. 

Co dodat? Nic. Ale můžete si dopřát sklenku šampaňského. Toto pravého, od našich nezávislých vinařů Francie.

Zdroj: La Revue du Vin de France

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz