➤ PRASÁTKA V ŠAMPAŇSKÝCH VINICÍCH?

Věřte či nevěřte - při návštěvě šampaňské vesničky Cramant, jejíž vinice jsou klasifikovány jako Grand Cru, se vám možná poštěstí narazit na čtyři čuníky, kteří svými rypáčky neúnavně orají vinice. Vskutku kontroverzní myšlenka, která si klade za cíl co nejšetrnější péči o vinnou révu při současném omezení používání herbicidů nebo traktorů!

"Kune Kune" je krátkonohý druh prasátek, pocházejících z Nového Zélandu,  který dokáže odvést velmi kvalitní a precizní práci při plení a provzdušňování půdy na vinici - právě tyto aktivity jsou předpokladem pro úspěšný boj proti plísním nebo jiným ničivým houbám. 

Nahradí prasátka chemické přípravky?

Podobný experiment podnikli jž v roce 2022 vinaři v Bordeaux, kteří nasadili prasátka "Kune Kune" po zkušenostech s využitím ovcí ve vinicích - ty sice plevel spásaly, avšak bez kořínků. Naproti tomu dobře vychované prasátko svým rypáčkem důkladně obrátí trsy trávy, plevel sežere i s kořeny a tím zabraňuje jeho rozšiřování. Navíc prasátka ušetří prospěšné žížaly - jsou totiž zásadoví vegetariáni. Pro práci na vinicích mají dokonalou stavbu těla - neumí zvedat hlavu a tak se nezajímají výše položené větvičky révy. Milují čerstvě spadané listy vinné révy, které najdou na zemi a pomáhají tak chránit révu proti plísním.

Zdá se, že tato prasátka jsou futuristickým řešením pro výrazné omezení chemických přípravků. Celý experiment můžete od ledna 2023 sledovat na vinicích pana Jeana-Etienna Bonnaira, který hospodaří se svým bratrem na 22 ha šampaňských vinic a který se rozhodl přestat používat mechanické stroje, které svými koly zhutňují zeminu a poškozují rostliny a které jsou navíc poháněny neekologickou naftou.

Chov prasat na vinicích?

"Prasátka nám nevyřeší všechny problémy, ale mohou pomoci - zejména na vinicích ve svahu, kde vlivem bouřek a silných dešťů ztrácíme 4-5 cm půdy ročně", říká pan Bonnaire. Nyní můžeme prasátka pozorovat na vinicích, osázených Chardonnay, chráněných elektrickým plotem a pod dohledem kamer.

Po ovcích nebo slepicích, které někteří vinaři také využívají ve svých vinicích, přichází tento nový experiment - jestli se uchytí ve velkém měřítku, to ukáže čas. Jisté však je, že cílem vinařů v Champagni je do roku 2030 hospodařit 100% ekologicky.

Dostali jste chuť na sklenku šampaňského? Neváhejte a vyberte si lahodný šumivý poklad od některého z našich vinařů v našem eshopu! 

Zdroj: https://www.larvf.com/en-champagne-des-cochons-de-precision-pour-toiletter-les-vignes,4810851.asp

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz