➤ KOLIK VÍNA MŮŽETE VYPÍT BEZ RIZIKA?

Prestižní britský vědecký časopis "The Lancet" publikoval nejnovější studii, věnovanou patologickým změnám lidského organismu, které vznikají s souvislosti etanolem. Pojďme tedy prozkoumat publikované statistiky:

Jak je to s úplnými abstinenty

V prvé řadě vědci zkoumali, zda jsou úplní abstinenti chráněni před riziky některé z 23 nemocí, které jsou spojené s užíváním alkoholu. Nulové riziko neexistuje - podle studie, prováděné na skupině 100 000 abstinentů v průběhu jednoho roku, se u 914 osob vyvinula některá z nemocí, kterou spojujeme s etanolem. Zdá se tedy, že ani úplní abstinenti nejsou 100% chráněni proti nemocem, spojeným s užíváním alkoholu. 

Jaká jsou zdravotní rizika, pokud pijete 2 sklenice vína denně?

Vezměme si nyní vzorek populace 100 000 lidí, kteří pijí pravidelně 1 sklenku vína denně (1 sklenice vína = 1,25 dl). V horizontu jednoho roku se podle studie Davida Spiegelhaltera objevily známky nemocí, souvisejících s konzumací alkoholu u 918 osob, což se rovná 0,918%. Pokud tento výsledek srovnáme s 0,914% abstinentů, u kterých se rozvinou nemoci, spojené s užíváním alkoholu, můžeme konstatovat, že zdravotní rizika při pití 1 sklenky vína denně jsou minimální.
 
A pojďme dále - podívejme se na výsledky studie, která sledovala 100 000 lidí v průběhu jednoho roku, kteří pravidelně pili 2 sklenky vína denně. Po roce se objevily zdravotní problémy, související konzumací alkoholu, u 977 osob.

A co když pijete 5 sklenic vína denně?

Co se stane, když budete pít denně 5 sklenic vína (5 sklenic = 6,25 l)? Některé časopisy interpretovaly výsledek této studie jako enormí riziko pro lidské zdraví - a sice nárůst zdravotních potíží, spojených s pitím alkoholu, až o 37%! Toto číslo je však pouze relativní - pojďme se podívat na konktrétní závěry citované studie: u 100 000 respondentů, kteří pili 5 sklenic vína denně, což je opravdu extrémní případ, se příznaky nemocí, souvisejících s užíváním alkoholu, objevily u 1252 osob, což je 1,252%. A toto je již podle lékařů opravdu příliš.
 
A co z toho vypývá? Podle výsledků této studie nemáte vyhráno, ani když jste úplným abstinentem - šance, že se u Vás projeví v průběhu jednoho roku příznaky některé z nemocí, která souvisí kromě jiného také s užíváním alkoholu je 0,914%. A v extrémním případě, pokud si budete dopřávat 5 sklenic vína denně, riziko onemocnění stoupne v průběhu 1 roku na 1,252%.
Každý člověk je však jiný, na každého působí alkohol jinak a proto neexistuje jednoduché pravidlo. Nic však nepokazíte, když budete pít s rozumem. 
 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz