➤ KOLIK VÍNA MŮŽETE VYPÍT BEZ RIZIKA?

Prestižní britský vědecký časopis "The Lancet" publikoval nejnovější studii, věnovanou patologickým změnám lidského organismu, které vznikají s souvislosti etanolem. Pojďme tedy prozkoumat publikované statistiky:
 
Jsou abstinenti chráněni před nemocemi, spojenými s etanolem?
V prvé řadě vědci zkoumali, zda jsou úplní abstinenti chráněni před riziky některé z 23 nemocí, které jsou spojené s užíváním alkoholu. Nulové riziko neexistuje - podle studie, prováděné na skupině 100 000 abstinentů v průběhu jednoho roku, se u 914 osob vyvinula některá z nemocí, kterou spojujeme s etanolem. Zdá se tedy, že ani úplní abstinenti nejsou 100% chráněni proti nemocem, spojeným s užíváním alkoholu. 
 
Jaká jsou zdravotní rizika, pokud pijete 2 sklenice vína denně?
Vezměme si nyní vzorek populace 100 000 lidí, kteří pijí pravidelně 1 sklenku vína denně (1 sklenice vína = 1,25 dl). V horizontu jednoho roku se podle studie Davida Spiegelhaltera objevily známky nemocí, souvisejících s konzumací alkoholu u 918 osob, což se rovná 0,918%. Pokud tento výsledek srovnáme s 0,914% abstinentů, u kterých se rozvinou nemoci, spojené s užíváním alkoholu, můžeme konstatovat, že zdravotní rizika při pití 1 sklenky vína denně jsou minimální.
 
A pojďme dále - podívejme se na výsledky studie, která sledovala 100 000 lidí v průběhu jednoho roku, kteří pravidelně pili 2 sklenky vína denně. Po roce se objevily zdravotní problémy, související konzumací alkoholu, u 977 osob.
 
A co když pijete 5 sklenic vína denně?
Co se stane, když budete pít denně 5 sklenic vína (5 sklenic = 6,25 l)? Některé časopisy interpretovaly výsledek této studie jako enormí riziko pro lidské zdraví - a sice nárůst zdravotních potíží, spojených s pitím alkoholu, až o 37%! Toto číslo je však pouze relativní - pojďme se podívat na konktrétní závěry citované studie: u 100 000 respondentů, kteří pili 5 sklenic vína denně, což je opravdu extrémní případ, se příznaky nemocí, souvisejících s užíváním alkoholu, objevily u 1252 osob, což je 1,252%. A toto je již podle lékařů opravdu příliš.
 
A co z toho vypývá? Podle výsledků této studie nemáte vyhráno, ani když jste úplným abstinentem - šance, že se u Vás projeví v průběhu jednoho roku příznaky některé z nemocí, která souvisí kromě jiného také s užíváním alkoholu je 0,914%. A v extrémním případě, pokud si budete dopřávat 5 sklenic vína denně, riziko onemocnění stoupne v průběhu 1 roku na 1,252%.
 
Každý člověk je však jiný, na každého působí alkohol jinak a proto neexistuje jednoduché pravidlo. Nic však nepokazíte, když budete pít s rozumem. 
 
Zdroj: https://www.larvf.com/vin-ethanol-sante-alcool-maladie-cancer-the-lancet-etude-resultats-risques-consommation-quotidienne-jour-chiffres-analyse-scienc,4601712.asp
 
 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení