➤ JAK SE SNOUBÍ KOUŘENÍ S VÍNEM?

Ovlivňuje kouření zážitek z degustace vína? Je lépe si odepřít cigaretu, když degustujete kvalitní víno? Co je potřeba vědět o kouření a degustaci vína? Prozradíme Vám v následujících minutách!

Při kouření se zahřívá dutina ústní a všudypřítomný kouř kromě toho také dráždí ústní a nosní sliznici. Vaše vjemy, ať už chuťové nebo čichové, se při degustaci vína nutně změní. Zkušení degustátoři proto doporučují, aby se kuřáci před degustací vín hodinu až hodinu a půl zdrželi svého zlozvyku.

JSOU KUŘÁCI HORŠÍ DEGUSTÁTOŘI?

To rozhodně není možné tvrdit. Stejně tak nelze říci, že by kuřák byl horším degustátorem než nekuřák. Je to díky tomu, že u některých kuřáků jsou lépe vyvinuty prahy vnímání chutí a vůní. Zkušenost pak praví, že mezi vynikajícími degustátory najdeme nejednoho kuřáka! 

A CO PÁROVÁNÍ DOUTNÍKŮ A LIHOVIN?

Je dobré vědět, že pokud člověk kouří, pak je jeho vnímání více ovlivněno při konzumaci nápoje s nižší hladinou alkoholu, například při konzumaci piva nebo vína. Pokud kuřák popíjí lihoviny s například 40% alkoholu, jsou jeho chuťové a čichové buňky ovlivněny méně.  

MŮŽE BÝVALÝ KUŘÁK OBNOVIT SVÉ DEGUSTAČNÍ VLASTNOSTI?

Může pravidelný kuřák obnovit své chuťové vjemy, když přestane kouřit? Odpověď zní jednoznačně ano. Všichni lidé, kteří přestali kouřit, si všimli téměř úplného až kompletního zotavení svých chuťově-čichových vjemů.

CO SI RADĚJI PŘED DEGUSTACÍ NEDAT?

Chcete-li si skutečně vychutnat dobré víno, je lépe se před degustací vyhnout cigaretě. Ale nejen jí - nedoporučuje se ani pití kávy, protože její třísloviny výrazně ovlivní Vaše vnímání vína. Ze stejných důvodů se vyhněte tmavé čokoládě. Vaše čichové a chuťové buňky budou také ovlivněny mentolovými látkami, jako jsou např. žvýkačky nebo zubní pasty.

Každé víno je osobnost a zaslouží si Vaši pozornost a nezastřené chuťové pohárky či chuťové buňky - zkuste to!

Zdroj: https://www.larvf.com/vin-fumer-cigarette-degustation-conseils-cigare-fumee-gout-spiritueux,4477863.asp

 

 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz