➤ JAKÁ VÍNA SE SERVÍROVALA VE VERSAILLES?

Ludvík XIV byl milovníkem žen, dobrého jídla a vína - a všeho si užíval skutečně plnými doušky. Jeho pravnuk Ludvík XV pokračoval v podobně požitkářském způsobu života a díky vlivu svého prostopášného přítele, vévody z Richelieu, v tomto ohledu dosáhl dokonalosti. Pojďme se společně vrátit do Versailles o 4 století zpátky, abychom se společně podívali na to,  jaká vína se tam servírovala pro ty nejmlsnější královské jazýčky.

François-Jean Garneray - Molière honoré par Louis XIV_Ludvíku XIV sloužilo na 350 sloužících, kteří měli na starost jídlo a pití - král musel mít po ruce vždy dostatečné zásoby dobrého vína. Dodavateli vín byla zhruba dvacítka privilegovaných obchodníků, kteří měli na prodej vín královský patent. Měli zvláštní status - mohli kdykoliv navštěvovat vinaře a dohlížet na kvalitu a transport vín a nebo třeba blokovat vína neposlušných vinařů. Hlavní sklad královských vín byl v městečku Sèvres na půl cesty mezi Paříží a Versailles.

Šampaňská vína

Ludvík XIV ochutnal víno poprvé v 11 letech a od té doby se stalo jeho oblíbeným nápojem. V období jeho vlády na dvoře vévodila vína z Champagne (tenkrát to byla ještě tichá vína šedivé barvy). Za vlády Ludvíka XV pak začíná éra šumivého šampaňského, které se okamžitě stalo módním a oblíbeným nápojem šlechty. Slavná Madame de Pompadour dokonce prohlásila, že tento nektar je jediným, který činí dámy krásné....poté, co se jej napijete

Burgundská vína

Burgundští vévodové vždy velmi dbali o své vinice a odrůdy, které se na nich pěstovaly. Aby ochránili vysokou kvalitu burgundských vín, tak dokonce zakázali pěstování všudypřítomné odrůdy Gamay v Burgundsku a vykázali ji do sousedního Beaujolais - a při tom zůstalo až do dneška. Vína byla s úspěchem prodávána Holanďanům, Belgičanům nebo Němcům a byla velkou konkurencí pro šampaňská vína. Jejich výroba výrazně vzrostla poté, co osobní lékař Ludvíka XIV veřejně oznámil, že burgundská vína jsou jednoznačně nejlepší pro zdraví Jeho Majestátu.

karafy-ludvikOstatní vína

Podle dochovaných dokumentů se na královském dvoře servírovala také vína z Languedocu a z Bordeaux. Ze zahraničních vín byla oblíbená vína z Madeiry, z vinic břehů Rýna nebo Alicante. V dobách Ludvíka XVI bylo velmi oblíbené tokajské víno z Maďarska nebo také víno z holandské provincie Constance v jižní Africe.

Víno mělo ve Versailles veliký význam, a to nejen v životě krále - bylo předepisováno lékaři jako lék či prevence, nesmělo chybět při stolování, bylo synonymem prestiže a bohatství a samozřejmě nechybělo ani při náboženských obřadech.

Pojďme také dát skleničku dobrého francouzského vína - jako lék či prevenci, nebo k našemu oblíbenému pokrmu!

Obrázek: výřez z obrazu François-Jean Garneray - Molière honoré par Louis XIV (Molière při audienci u Ludvíka XIV), 1824

Kam dál?
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz