JAKÁ VÍNA SE SERVÍROVALA VE VERSAILLES?

Ludvík XIV byl milovníkem žen, dobrého jídla a vína - a všeho si užíval skutečně plnými doušky. Jeho pravnuk Ludvík XV pokračoval v podobně požitkářském způsobu života a díky vlivu svého prostopášného přítele, vévody z Richelieu, v tomto ohledu dosáhl dokonalosti. Pojďme se společně vrátit do Versailles o 4 století zpátky, abychom se společně podívali na to,  jaká vína se tam servírovala pro ty nejmlsnější královské jazýčky.

François-Jean Garneray - Molière honoré par Louis XIV_Ludvíku XIV sloužilo na 350 sloužících, kteří měli na starost jídlo a pití - král musel mít po ruce vždy dostatečné zásoby dobrého vína. Dodavateli vín byla zhruba dvacítka privilegovaných obchodníků, kteří měli na prodej vín královský patent. Měli zvláštní status - mohli kdykoliv navštěvovat vinaře a dohlížet na kvalitu a transport vín a nebo třeba blokovat vína neposlušných vinařů. Hlavní sklad královských vín byl v městečku Sèvres na půl cesty mezi Paříží a Versailles.

Šampaňská vína

Ludvík XIV ochutnal víno poprvé v 11 letech a od té doby se stalo jeho oblíbeným nápojem. V období jeho vlády na dvoře vévodila vína z Champagne (tenkrát to byla ještě tichá vína šedivé barvy). Za vlády Ludvíka XV pak začíná éra šumivého šampaňského, které se okamžitě stalo módním a oblíbeným nápojem šlechty. Slavná Madame de Pompadour dokonce prohlásila, že tento nektar je jediným, který činí dámy krásné....poté, co se jej napijete

Burgundská vína

Burgundští vévodové vždy velmi dbali o své vinice a odrůdy, které se na nich pěstovaly. Aby ochránili vysokou kvalitu burgundských vín, tak dokonce zakázali pěstování všudypřítomné odrůdy Gamay v Burgundsku a vykázali ji do sousedního Beaujolais - a při tom zůstalo až do dneška. Vína byla s úspěchem prodávána Holanďanům, Belgičanům nebo Němcům a byla velkou konkurencí pro šampaňská vína. Jejich výroba výrazně vzrostla poté, co osobní lékař Ludvíka XIV veřejně oznámil, že burgundská vína jsou jednoznačně nejlepší pro zdraví Jeho Majestátu.

karafy-ludvikOstatní vína

Podle dochovaných dokumentů se na královském dvoře servírovala také vína z Languedocu a z Bordeaux. Ze zahraničních vín byla oblíbená vína z Madeiry, z vinic břehů Rýna nebo Alicante. V dobách Ludvíka XVI bylo velmi oblíbené tokajské víno z Maďarska nebo také víno z holandské provincie Constance v jižní Africe.

Víno mělo ve Versailles veliký význam, a to nejen v životě krále - bylo předepisováno lékaři jako lék či prevence, nesmělo chybět při stolování, bylo synonymem prestiže a bohatství a samozřejmě nechybělo ani při náboženských obřadech.

Pojďme také dát skleničku dobrého francouzského vína - jako lék či prevenci, nebo k našemu oblíbenému pokrmu!

Obrázek: výřez z obrazu François-Jean Garneray - Molière honoré par Louis XIV (Molière při audienci u Ludvíka XIV), 1824

Kam dál?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení