JAK SE SERVÍROVALO VÍNO NA DVOŘE LUDVÍKA XIV?

Ludvík XIV byl známým milovníkem krásných žen, dobrého jídla a vína - a všeho si užíval plnými doušky. Jak si nechal servírovat víno? Jak jej vychutnával? Jaký byl jeho rituál? Pojďme se vrátit do Versailles o 4 století zpátky a buďme společně svědky jedné královské degustace...

Jean-Francois de Troy - Un déjeuner de chasse (1737)

O správný výběr, přípravu a ochutnávání vín se staral tým sklepníků pod dohledem "šéf sommeliera". Když král dostal chuť na víno, pokynul svému sklepníkovi, který se nazýval "échanson". Sklepník zvolal "Víno pro krále!" a doprovázen stráží se odebral do místnosti, kde bylo permanentně připraveno víno, a kterou řídil a střežil tzv. "šéf-sommelier". Ten podal sklepníkovi zlatý podnos, na kterém byly dvě karafy - s vínem a vodou, drobné nádoby k degustaci vína, tzv. "taste-vin" a sklenice pro krále. Sklenice byla zavřená, aby se předešlo k otravě jedem.

Oba se pak v doprovodu stráže vydali ke králi, hluboce se poklonili a "šéf-sommelier" smíchal víno s vodou, ochutnal jej a nechal jej ochutnat sklepníkovi. Pokud bylo víno v pořádku (tj. ani voda ani víno nebylo otrávené), sklepník se znovu hluboce uklonil, otevřel sklenici krále a podal králi podnos, aby si král mohl nalít naředěné víno. Poté, co se král podle libosti napil vína, položil sklenici na podnos, sklepník ji znovu zakryl, znovu se hluboce uklonil a položil je na zlatý tác šéf-sommeliera, který vše odnesl zpátky. Při důležitých setkáních a ceremoniích je vždy doprovázela ozbrojená stráž. 

Pro ukojení královy žízně v průběhu dne měl král k dispozici vždy dvě láhve vína a dvě karafy s vodou v tzv. "kantýně", tj. ve zvláštní skříňce v blízkosti svých komnat. Pokud byl král na cestách - na lovu, na válečných výpravách či na jiných cestách, měl vždy k dispozici dvě karafy na vodu ze stříbra a několik láhví vína. Vše bylo pečlivě uloženo v králových zavazadlech, zabalené do červených tkanin, vyšívaných zlatem tak, aby víno bylo vždy při ruce.

A co vy, dali byste si víno řezané vodou? K tomu nebudete potřebovat sklepníka, stačí zajít do supermarketu...

Obrázek: Jean-Feançois de Troy - Un déjouner de chasse, 1737 (Hostina po lovu)

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení