➤ NENÍ CHÂTEAU JAKO CHÂTEAU...

S názvem "château" se na etiketách vín setkáváme poměrně často. Znamená to automaticky, že vína byla vyrobena na skutečném zámku?

winam-chateau-vignol

Bohužel nikoliv - realita je mnohem méně romantická. Název "château" doplněný jménem vinařství se začal používat v Bordeaux v 16.století - jako první přišel s tímto nápadem vévoda de Pontac, který chtěl odlišit svá kvalitní vína od nekonečného množství bezejmenných soudků s vínem, které se tehdy exportovaly do Anglie a vytvořil tím první luxusní značku na světě, Château Haut Brion.

Bordeaux-fleur-du-casseBordeaux bylo již od 12.století rájem velkých a úspěšných obchodníků s vínem - většina z nich vlastnila honosná sídla v regionu, v jejichž sklepeních zrála vína jako výnosný obchodní artikl. Vína se vyvážela především do Anglie a Nizozemí a téměř bezvýhradně pocházela ze sklepů luxusních sídel bohatých obchodníků. Postupně však s vínem začali obchodovat také menší vinaři, kteří brzy zjistili, že název "château" na etiketě prodává mnohem lépe - a tak si mnozí z nich do svého obchodního názvu přidali slovíčko "château".chateau-coudot-cru

Dnes v Bordeaux najdeme více než 6000 “châteaux” -  většinou se jedná pouze o obchodní název menšího či většího vinařství, které se nijak neliší od tradičních vinařských domů nebo sklepů. Opravdové zámky,  “châteaux”, samozřejmě  stále existují, ale jsou velmi vzácné. V Bordeaux pojem “château” v podstatě reprezentuje nemovitost, která patří vinaři, který na ní pěstuje a vyrábí svá vína, pojem nemá co dělat s architekturou.

Úspěch slovíčka "château" jako obchodní značky inspiroval tisíce vinařů nejenom ve Francii, ale doslova po celém světě - dnes si můžeme dopřát vína s názvem "château" například z Languedocu nebo Burgundska - ale také z České republiky, Maďarska, Chile nebo ze Spojených států.

ikona-minimapaMapa Bordeaux  ikona-vinoCharakteristika vín   ikony-lahveVína z Bordeaux

Bordeaux vinice v zimě

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz