➤ JAKOU SKLENIČKU PRO ŠAMPAŇSKÉ?

Módní trendy jsou nejčastěji spojovány s kulturou oblékání - nezřídka se však týkají také stolování - a to i takových maličkostí, jakou je výběr skleniček. Zatímco si slavná Marilyn Monroe ráda dopřávala šampaňské z plochých skleniček ve tvaru misky, v posledních letech se stále více prosazují sklenice ve tvaru tulipánu. Tak jakou skleničku si vlastně vybrat, aby co nejlépe podtrhla a zhodnotila Váš vzácný šumivý nápoj? Přinášíme několik tipů: 

Flétna nebo také sklenice ve tvaru tulipánu je nejvíce používaným tvarem skleničky pro servis šumivých a perlivých vín. Její výška dává vyniknout nekonečným řetízkům jemných bublinek, které stoupají k povrchu nápoje. Ve skleničce zvané miska, která je mělká a kulatá, si zase můžete vychutnat doslova "bazén plný šampaňského" ve své dlani. Klasická sklenice na víno je pak zástupcem střídmé klasiky.

Tyto tři sklenice na víno s různými estetickými efekty by Vám však neměly dát zapomenout na to podstatné: zhodnocení chutí a vůní šampaňského či šumivého vína - až už pro vánoční pohodu nebo pro jiné výjimečné chvíle. Degustátor Alexis Goujard pro nás ochutnal šampaňské z různých sklenic a přitom zaznamenal, jak tyto tři typy sklenic mění vnímání šampaňského ve vůni a v chuti.

Flétna čili úzká sklenice ve tvaru tulipánu

Bohužel to není nejvhodnější sklenička pro degustaci šumivých vín. Její válcový tvar vůni vína omezuje a potlačuje. Na nose vnímáme především alkohol a matoliny, přičemž bychom měli cítit svěží a živé vůně citrusových plodů a květin. Vůně se zdají příliš hrubé. Na patře očekáváme kulatost a určitou žádostivost, nacházíme však zavřené a průměrné tóny. Je to, jako byste chtěli tancovat rokenrol v příliš upnutých džínách! Šampaňské potřebuje ve sklenici prostor, aby se mohlo rozvinout a projevit své delikátní aroma - ve sklenici ve tvaru tulipánu jej však nenajde!

Je lépe servírovat šampaňské ve skleničce ve tvaru misky? 

Nízká sklenička ve tvaru misky je historickou záležitostí - vždyť její první model byl podle legendy vyroben podle tvaru prsou Madame de Pompadour, milenky krále Ludvíka XV. Jedná se o estetickou záležitost, avšak velmi málo adaptovanou pro degustaci vína.

"Sklenice ve tvaru misky je ještě horší než flétna. Šampaňské se z ní může jednoduše vylít. Miska je otevřená a mělká, takže vůně vína prchají na všechny strany, stejně jako bublinky. Je velmi obtížné rozpoznat jednotlivé vůně a dopřát si tak potěšení z degustace šampaňského", říká profesionální degustátor Alexis Goujard. Víno pak rychle zaplaví ústa namísto toho, aby chuťové pohárky mohly postupně zpracovávat jeho délku.

Univerzální sklenička na víno - ideální pro tichá i šumivá vína 

Ideální skleničkou pro degustaci šampaňského je sklenička pro tiché víno, tj. pro víno bez bublinek. Vybírejte univerzální skleničku, nebo lépe skleničku na bílé víno, která je menší, užší a jejíž tvar lépe zhodnocuje vůně šampaňského. Šumivé víno má v takové skleničce dostatek prostoru, aby se rozvinulo a uvolnilo své vůně, které stoupají k okraji sklenice, kde se koncentrují. 

Rozdíl je velmi výrazný. Ve vůni je kulatost, struktura, hloubka a dokonce křídový buket, který člověk očekává u kvalitních vín z Champagne. Pokud budete degustovat více vzorků šumivých vín, můžete rovněž obdivovat jejich rozdílnosti.

A jak skrýt vady šumivého vína?

Pamatujte: obsah je stejně důležitý jako obal! Chcete-li „skrýt bídu“ a chyby šampaňského, podávejte ho ledové ve flétně nebo v misce. Naopak, pokud chcete ocenit práci dobrého vinaře a kvalitní vinařství, podávejte ho ve sklenici na tiché víno.

Dali byste si skleničku opravdu kvalitního šampaňského? Vybírejte z naší nabídky kvalitních vín nezávislých vinařů Francie a vychutnávejte.

Zdroj: https://www.larvf.com

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz