➤ NENÍ CHÂTEAU JAKO CHÂTEAU...

S názvem "château" se na etiketách vín setkáváme poměrně často. Znamená to automaticky, že vína byla vyrobena na skutečném zámku?

winam-chateau-vignol

Bohužel nikoliv - realita je mnohem méně romantická. Název "château" doplněný jménem vinařství se začal používat v Bordeaux v 16.století - jako první přišel s tímto nápadem vévoda de Pontac, který chtěl odlišit svá kvalitní vína od nekonečného množství bezejmenných soudků s vínem, které se tehdy exportovaly do Anglie a vytvořil tím první luxusní značku na světě, Château Haut Brion.

Bordeaux-fleur-du-casseBordeaux bylo již od 12.století rájem velkých a úspěšných obchodníků s vínem - většina z nich vlastnila honosná sídla v regionu, v jejichž sklepeních zrála vína jako výnosný obchodní artikl. Vína se vyvážela především do Anglie a Nizozemí a téměř bezvýhradně pocházela ze sklepů luxusních sídel bohatých obchodníků. Postupně však s vínem začali obchodovat také menší vinaři, kteří brzy zjistili, že název "château" na etiketě prodává mnohem lépe - a tak si mnozí z nich do svého obchodního názvu přidali slovíčko "château".chateau-coudot-cru

Dnes v Bordeaux najdeme více než 6000 “châteaux” -  většinou se jedná pouze o obchodní název menšího či většího vinařství, které se nijak neliší od tradičních vinařských domů nebo sklepů. Opravdové zámky,  “châteaux”, samozřejmě  stále existují, ale jsou velmi vzácné. V Bordeaux pojem “château” v podstatě reprezentuje nemovitost, která patří vinaři, který na ní pěstuje a vyrábí svá vína, pojem nemá co dělat s architekturou.

Úspěch slovíčka "château" jako obchodní značky inspiroval tisíce vinařů nejenom ve Francii, ale doslova po celém světě - dnes si můžeme dopřát vína s názvem "château" například z Languedocu nebo Burgundska - ale také z České republiky, Maďarska, Chile nebo ze Spojených států.

 

 

Bordeaux vinice v zimě

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení