VINAŘSKÉ REGIONY FRANCIE

Francie zásobuje svět nepřeberným množstvím vín bezpočtu odrůd, druhů a stylů. Seznamte se s jednotlivými vinařskými regiony, jejich typickými odrůdami, charakteristikami a odlišnostmi - a ochutnávejte, to je ten nejlepší způsob, jak poznat opravdovou Francii zblízka!  

Alsasko 

cover-alsaskoVinice v Alsasku patří rozlohou k těm nejmenším ve Francii a přesto svou originalitou, pěstovanými odrůdami, specifickým terroirem a typičností vín patří mezi nejslavnější vína na světě - vždyť alsaský minerální až petrolejový Riesling nebo exotický Gewurztraminer inspiruje vinaře z celého světa. Po staletí se územím Alsaska vedly války s Německem - německá kultura je v regionu stále citelná i ve stylu místních vín, které tvoří pomyslnou spojnici mezi složitým systémem francouzských apelací a německým řádem pro třídění vín.....dozvědět se  více o Alsasku.

ikona-minimapaMapa Alsaska     ikona-vinoCharakteristika vín     ikony-lahveVína z Alsaska

 

Beaujolais

cover beaujolais

Přestože je v Beaujolais povoleno vyrábět také bílá nebo růžová vína, s obrovskou převahou dominují červená vína z odrůdy Gamay. Jejich styl je různý - od lehkého, ovocného "Beaujolais Nouveau" s příchutí ovocných žvýkaček až po plná a komplexní vína, školená v barikových sudech. Díky šikovnému marketingu pro oblíbené mladé víno je "Božolé" je jedno z nejpopulárnějších vín na světě. Nejlepší vína pocházejí ze severní části oblasti, z tzv. "Cru Beaujolais" - koncentrovaná, plná zralého ovoce a koření....dozvědět se více o Beaujolais. 

ikona-minimapaMapa Beaujolais ikona-vinoCharakteristika vín  ikony-lahveVína z Beaujolais

 

Bordeaux

cover bordeauxKdekoliv na světě vyslovíme slovo "Bordeaux", každému se ihned vybaví víno - a ne ledajaké. Bordeaux je symbolem velkých luxusních vín nebo mýtických “châteaux”. Z Bordeaux pocházejí ta nejlepší a nejdražší vína na světě, která lze archivovat i několik desetiletí. Místní vinaři nepřestávají zdokonalovat své techniky a inspirovat ostatní - vždyť do Bordeaux se jezdí učit enologové z celého světa. Domácí odrůdy Cabernet Sauvignon a Merlot dnes patří mezi nejpěstovanější a nejoblíbenější modré odrůdy na světě.....dozvědět se  více o Bordeaux.    

ikona-minimapaMapa Bordeaux  ikona-vinoCharakteristika vín   ikony-lahveVína z Bordeaux

 

Burgundsko

cover burgundskoBurgundsko je symbolem těch největších a nejslavnější vín, nejen Francie - a to jak bílých, tak i červených. Součástí jeho šarmantní image je bezesporu komplexita a různorodost burgundských vín, přestože zde vládnou pouze dvě odrůdy - Chardonnay a Pinot Noir, stejně jako mýtický hierarchický systém apelace, založený na kvalitě polohy vinice, tzv. "terroiru". Běžnému spotřebiteli se tato pravidla mohou zdát matoucí, avšak nálepka "Grand nebo Premier Cru" na etiketě vystřeluje cenovky vín do astronomických hodnot...dozvědět se více o Burgundsku.

ikona-minimapaMapa Burgundskaikona-vinoCharakteristika vínikony-lahveVína z Burgundska

 

Champagne

cover champagneŠampaňské je víno výjimečných chvil a slavnostních okamžiků par excellence. Značka doslova dobyla celý svět, stala se symbolem úspěchu a dala základ grandióznímu image a životnímu stylu. Magické tajemno jej provází od jeho záhadných počátků až po jeho vlastní výrobu - vždyť způsob scelování vín patří k nejstřeženějšímu tajemství každého výrobce šampaňského. Šampaňské je nejen nejznámější, ale také nejfalšovanější víno na světě - to pravé šampaňské se může vyrábět jedině v regionu Champagne...dozvědět se více o regionu Champagne.

ikona-minimapaMapa Champagne ikony-lahveVína z Champagne

 

Languedoc-Roussilon

cover-vinice

Languedoc a Roussillon se řadí mezi nejstarší a jsou dnes nejrozsáhlejší vinařskou oblastí Francie, ze které pochází více než třetina celkové produkce francouzských vín. Velmi dlouhou dobu obě oblasti trpěly nálepkou jednoduchých, málo kvalitních vín, avšak dnes díky prioritnímu zacílení na kvalitu si oblast zaslouží velkou pozornost. Vlivem teplého a relativně suchého podnebí, podpořeného suchými větry, je zde výskyt plísní a škůdců spíše ojedinělý a oblast se může pyšnit velkým počtem vinařství, hospodařících v BIO režimu...dozvědět se více o Languedoc-Roussillon

ikona-minimapaMapa Languedocuikona-vinoCharakteristika vín ikony-lahveVína z Languedocu

 

Údolí Loiry 

cover-photo-loire

Vinice v údolí řeky Loiry se řadí mezi nejrozsáhlejší vinařské regiony Francie. Produkují širokou paletu vín tak různých chutí, vůní a textury, že je velmi obtížné pro ně najít obecné charakteristiky. Vinice se táhnout dlouhým a širokým údolím, které na své cestě k Atlantiku vyhloubila nejdelší francouzská řeka Loira. Na svých takřka 1000 km délky řeka prochází různým geologickým terénem, který, společně se změnami klimatu přispívá k variabilitě odrůd, hroznů a ovlivňuje vína z nich vyrobených....dozvědět se více o regionu údolí Loiry.

ikona-minimapaMapa údolí Loiry ikona-vinoCharakteristika vín  ikony-lahveVína z údolí Loiry

 

Údolí Rhôny 

cover-rhoneOd úpatí Centrálního masivu až po Alpy, od Lyonu až po pobřeží Středozemního moře se táhnou rozsáhlé vinice v údolí řeky Rhôny. Na severu jsou vinice tvořeny žulovými půdami a jednoodrůdovými víny, na jihu najdeme vápencové podloží a pestrou paletou odrůd. Intenzita slunečního svitu, mnohem hojnější na jihu, a ostrý vítr "mistral", přispívají ke zdravému dozrávání hroznů. Oblíbenost odrůd, pěstovaných v údolí Rhôny, talent a angažovanost místních vinařů stojí za velkým úspěchem této vinařské oblasti...dozvědět se  více o regionu údolí Rhôny.

ikona-minimapaMapa údolí Rhônyikona-vinoCharakteristika vínikony-lahveVína z údolí Rhôny

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz