RIESLING - TOUR DE GRANDS CRUS

Luxusní degustační balíček alsaských Rieslingů z nejlepších vinic Alsaska, klasifikovaných jako Grand Crus. V balíčku najdeme reprezentativní průřez terroirů a stylů těch nejlepších alsaských Rieslingů - čtveřici uvádí biodynamický Riesling s vůní akácie a pikantními pepřovými tóny, následuje minerální Grand Cru z vinařské tratě Steinert z nejlepšího vinařského družstva ve Pfaffenheimu, dále se představí Grand Cru s podtitulem "Brand" neboli "oheň z rozpálených strmých žulových svahů nedaleko Colmaru a na závěr ochutnáte delikátní Grand Cru z viniční tratě Pfersigberg s exotickými tóny a vůní máslových briošek. Balíček pro opravdové potěšení milovníků Rieslingů a alsaských vín!
 
SADA OBSAHUJE:
 
 
Skladem
2 046 Kč –7 % 1 899 Kč / ks
Kategorie: VÝHODNÉ DEGUSTAČNÍ SADY
? BARVA & DRUH: Bílé
? OBSAH CUKRU: Suché
? VINIFIKACE: Dubové sudy (více než 250 l)
? TYP BALENÍ: Výhodná sada
Exkluzivní balíček 4x Grand Cru Riesling
Pro znalce
2 046 Kč –7 %

 

Harmonie ovoce a minerálů - to je Riesling z nejlepších alsaských parcel Grand Cru z biodynamického vinařství pana Bechtolda, jehož životní filozofií je "žij a nechej žít" - svá vína vinifikuje s minimálními zásahy do přirozených procesů pěstování a výroby vína. Ve vůni jsou květinové vůně akácie a hlohu, broskve, hrušky, zralá žlutá jablka a slané minerály. V chuti je plné a bohaté, se zralou chutí nektarinek, manga, citrusovými a minerálními tóny. Závěr je výrazný, lehce pikantní s minerálními, citrusovými a pepřovými tóny. Výborně doprovodí pokrmy z kuřecího masa nebo ryb, zeleninové saláty, jednoduché grilované pokrmy nebo tvrdé sýry.
 
Minerální alsaský Riesling z prestižních vinic Grand Cru z nejlepšího družstvního vinařství ve Pfaffenheimu. Viničná trať Steinert je známá svými vápennými půdami, které dávají jemná a rafinovaná vína. Ve vůni najdete minerální tóny, mokrý křemen, borovicové pupeny, citrusy a stopy skořice. Chuť je harmonická, plná a bohatá se svěží vůní citrusů, limetky, zralých žlutých jablek, broskví a melounů. Dochuť je dlouhá, ovocná a minerální. Harmonické víno pro ideální vstup do světa "haute" rieslingů pro znalce alsaských vín. Výborně doprovodí pokrmy z uzeného lososa, drůbeže a ryb se smetanovou omáčkou.
 
Skvostný alsaský Riesling z nejlepších vinic Alsaska označených "Grand Cru", ze slunných teras parcely "Brand". Vinice jsou situovány na teplých žulových půdách na velmi strmých jižních  svazích. Hrozny dosahují na jižních slunných terasách ideální zralosti, jsou sklízeny pouze ručně a vinifikovány v alsaských dubových sudech. Riesling má výraznou vůni minerálů, mokrého křemene, včelího vosku a exotického ovoce a bohatou intenzivní chuť broskví, manga, medu, máslových croissantů a minerálů. Dochuť je dlouhá a pikantní, plná minerálů a sladkého až exotického ovoce. Harmonické víno pro ideální vstup do světa "haute" rieslingů pro znalce alsaských vín. Výborně doprovodí pokrmy z drůbeže a ryb nebo tepelně upravené zeleninové pokrmy. 
 
Půvabný alsaský Riesling z nejlepších vinic Alsaska označených "Grand Cru" s delikátní barikovou chutí a vůní pro sváteční chvíle, vyrobený z ručně sbíraných hroznů. Riesling zrál několik týdnů na kvasinkách a poté v tradičním alsaském dubovém sudu. Ve vůni najdete sladké tropické ovoce, mango, ananas, nektarinky a stopy minerálů. V chuti je příjemně ovocný s jemnými tóny vanilky a máslových briošek. Potěší zejména znalce alsaských vín a skvěle doprovodí pokrmy z drůbeže a ryb nebo tepelně upravené zeleninové pokrmy.
 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Vinice v Alsasku patří rozlohou k nejmenším ve Francii a přesto svou originalitou, pěstovanými odrůdami, specifickým terroirem a typičností vín patří mezi nejslavnější vína na světě - vždyť alsaský minerální až petrolejový Riesling nebo exotický Gewurztraminer inspiruje vinaře z celého světa.  Po staletí se o území Alsaska vedly války s Německem - německá kultura je v regionu všudypřítomná, víno nevyjímaje. Jejich styl je pomyslnou spojnici mezi složitým systémem francouzských apelací a německým řádem pro třídění vín. 
 
Vinice Alsaska v samém severovýchodním cípu Francie se táhnou úzkým údolím v délce 170 km ze severu na jih. Jejich odlišnost spočívá ve výběru odrůd, ve způsobu zpracování a také ve specifickém systému apelace -  který jako jediný ve Francii na etiketách jasně označuje odrůdy, ze kterých byla vína vyrobena. Najdeme zde pouze 3 apelace - pro odrůdová vína, Grand Crus a poslední pro slavný Crémant.


Z historie alsaského vinařství

Vinice byly osázeny již římskými legiemi, avšak největší prosperitu zažil region ve středověku, kdy se objevují první obchodníci s vínem. Toto období slávy však trvalo pouze do 17.století - poté až do poloviny 20.století byla oblast decimována válkami, škůdcem zvaným Phyloxera nebo hospodářskou krizí. Od roku 1970 se Alsasko angažuje v bio a biodynamickém vinařství, která dnes reprezentují 14% celkových ploch vinic - patří tak k oblasti s největším podílem bio vinic ve Francii. 
V Alsasku, chráněném masivem Vosges, dominuje suché kontinentální podnebí s teplými jary, suchými a prosluněnými léty, dlouhým mírným podzimem a studenými zimami, které jsou velmi příznivé pro pěstování révy. Půda na vinicích je velmi různorodá - vulkanická, granitická, břidlicová, jílová, jílovo-slínová.....Tato velká diverzita přispívá k obrovské variabilitě alsaských vín, byť vyrobených se stejné odrůdy.  

Typické alsaské odrůdy:
 • Riesling - toto je opravdový král vinic v Alsasku. Živý, svěží, s charakteristickou vůní citrónu, hlohu a citrusových plodů, podpořený atraktivní mineralitou, která se časem vyvíjí do známých petrolejových tónů.
 • Gewurztraminer - jeho název znamená "kořeněný tramín". Dává plná expresivní vína s bohatým aroma, kde dominují růže, liči, smíchané s vůní bílých květů, exotického ovoce a koření.
 • Alsasko - přírodní víno - Domaine AnstotzPinot Gris dává kulatá vína, dobře strukturovaná, plná a komplexní s vůní zralého ovoce a koření
 • Muškát - v Alsasku najdeme 2 variety této odrůdy, které se hojně využívají ke scelování - Muscat d'Alsace (také jej najdeme pod názvem Muscat à Petits Grains) a dále Muscat Ottonel. Dávají suchá vína s intenzivní chutí a vůní čerstvých hroznů.
 • Sylvánské - velmi příjemné, svěží, lehké a ovocné víno s vůní akácie a minerálními tóny
 • Pinot Blanc dává jemná a kulatá vína, svěží a lehká s paletou vůní květin a ovoce
 • Pinot Noir je jedinou modrou odrůdou Alsaska. Je vinifikován jako rosé nebo červené víno, často ve velkých dubových sudech, zvaných "foudres", kde dává vína trochu méně výrazná než jejich burgundští sousedé, avšak s typickou třešňovou vůní a chutí.
 • Klevener de Heiligenstein - jedná se o odrůdu Savagnin Rosé a jeho pěstování je limitováno na 5 vesnic na severu Alsaska. Dává originální, dobře strukturovaná vína s vůní exotického ovoce a koření

Další alsaské speciality na etiketách místních vín:

 • Gentil a Edelzwicker - vína, která mají na etiketě některý z těchto názvů byla vyrobena scelováním z více odrůd. Jedná se o každodenní jednoduchá vína.
 • Vendanges Tardives a Sélection de Grains Nobles - nejedná se o apelace, nýbrž o způsob zpracování vín. Tento přívlastek je spojen pouze s likérovými víny, vyrobenými z odrůd Riesling, Gewurztraminer, Muscat a Pinot Gris a reprezentuje bohatá, aromatická sladká vína, která je možno archivovat i 50 let.
 • Ledové víno - někteří vinaři nechávají hrozny na vinicích až do prosince nebo ledna a sklízejí je při teplotách -7o až -10o C.